VVK CU9183HF
VIVOTEK's VC9101 is a high-performance split-type camera system. Its discreet design, rich functionality and ability to be flexibly integrated into even the tightest spaces, make this camera ideal for indoor or covert surveillance of ATMs, banks, stores and offices. The VC9101 features a separate camera unit (CU series) and video core design, enabling the tiny camera unit (with 5-meter long cable) to be easily and flexibly installed into any decoration or interior design, thus preserving stylish appearances while dramatically saving on installation time and cost. VC9101 video core has a powerful processor which can stream a 5MP 360 degree fisheye…
Read more| Model | Other |
|---|---|
| Construction type | Pin hole shape |
| Thermal camera | No |
| Number of pixels (Megapixel) | 5 |
| With lens | Yes |
| Modular (lens and camera separated) | No |
| Focus | Fixed |
| Focal size | 1,22 - 1,22 |
| Shutter control | DC |
| Lens connection | Other |
| Motor zoom | No |
| Suitable for wall mounting | Yes |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
| Suitable for corner mounting | No |
| Suitable for surface mounting | No |
| Flush-mounted installation/built-in installation | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Communication medium wired | Yes |
| Type of transmission medium | Twisted Pair |
| Communication medium wireless | No |
| Type of interface | None |
| Protocol | TCP/IP |
| Power over Ethernet (PoE) | None |
| Picture system | PAL |
| Frame rate | 30 fps |
| Property picture system | Colour |
| With infrared lighting | No |
| With white light | No |
| WDR (Wide Dynamic Range) | 120 dB |
| Number of video streams | 3 |
| Supports H.264 codec | Yes |
| Supports H.265 codec | Yes |
| Supports Motion JPEG codec | Yes |
| Supports MPEG-4 codec | Yes |
| With video motion detector | Yes |
| With integrated AI analysis | No |
| With slot for memory card | No |
| With memory card | No |
| With integrated audio analysis | No |
| HDMI-connection | No |
| Mini HDMI-connection | No |
| VGA-connection (D-Sub 15-pole) | No |
| DVI-connection | No |
| BNC-connection | No |
| DisplayPort-connection | No |
| Mini DisplayPort | No |
| S-Video-connection | No |
| USB-C-connection | No |
| Vandal proof | No |
| Impact strength | None |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Horizontal field of view | 180 - 180 |
| Vertical field of view | 180 - 180 |
| With microphone | No |
| With loudspeaker | No |
| Power consumption | 1.25 W |
| Supply voltage | 0 - 0 |
| Voltage type | DC |
| Colour | Black |
| Ambient temperature | -10 - 50 |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 33 mm |
| Width | 32 mm |
| Depth | 28 mm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| IFTTT support available | No |
UNW IPC7622ERX44VF
VVK CD9381HNTV
UNW C1L2WNG
VVK SC9133RTL
VVK CU9171H
UNW IPC7622ERX45VH1
VVK CU9183HF