UNW TIC2A32SAF34F4ACI1
The TIC2A32SA-F3-4F4AC-I1 Bullet camera redefines surveillance with its advanced Thermal & Optical Bi-spectrum technology, providing dual video outputs for both thermal and optical images over a single IP address. This feature ensures versatile application in various environments. The camera also features a high-sensitivity 1/2.8" CMOS sensor for exceptional low-light performance and a thermal module that supports accurate fire and smoke detection. With smart intrusion prevention, advanced temperature measurement, and IP67/IK10 ratings for durability, this camera is optimized for demanding security needs. Additionally, Ultra H.265 compression and up to 512GB edge storage ensure high efficiency and convenience.
Read more| Model | Standard (Fixed) |
|---|---|
| Construction type | Bullet shape |
| Thermal camera | Yes |
| Number of pixels (Megapixel) | 4 |
| With lens | Yes |
| Modular (lens and camera separated) | No |
| Focal size | 4 - 4 |
| Shutter control | DC |
| Motor zoom | No |
| Suitable for wall mounting | Yes |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
| Suitable for surface mounting | Yes |
| Flush-mounted installation/built-in installation | No |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Communication medium wired | Yes |
| Type of transmission medium | Twisted Pair |
| Type of interface | None |
| Protocol | TCP/IP |
| Power over Ethernet (PoE) | 802.3 af (PoE) |
| Picture system | PAL |
| Property picture system | Colour |
| With infrared lighting | Yes |
| Max. infrared reach | 40 m |
| With white light | No |
| With video motion detector | Yes |
| Memory capacity | 256 Go |
| Number of digital inputs | 2 |
| Number of digital outputs | 2 |
| Number of audio inputs | 1 |
| Number of audio outputs | 1 |
| HDMI-connection | No |
| Mini HDMI-connection | No |
| VGA-connection (D-Sub 15-pole) | No |
| DVI-connection | No |
| BNC-connection | No |
| DisplayPort-connection | No |
| Mini DisplayPort | No |
| S-Video-connection | No |
| USB-C-connection | No |
| Impact strength | None |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Horizontal field of view | 72,9 - 72,9 |
| Vertical field of view | 44,4 - 44,4 |
| Power consumption | 12 W |
| Supply voltage | 12 - 12 |
| Voltage type | DC |
| Colour | White |
| Height | 83 mm |
| Width | 95.7 mm |
| Depth | 269.1 mm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| IFTTT support available | No |
UNW TIC2A32SAF34F4ACI1