| Produit | CAT7 SFTP PUR |
|---|---|
| Jacket type | PUR |
| Outer jacket colour | Green |
| Jacket RAL | RAL 6018 |
| Outer sheath diameter (mm) | 6.2 |
| NVP (%) | 78 |
| Fire behaviour | N/A |
| Insulation diameter (mm) | 1.1 |
| Insulation Material | Foam PE |
| Marking | GIGAMEDIA IEC 61156-6 CAT7 S/FTP PUR 4PAIRS AWG26/7 E307279-FCHI35510 c(UL)us CMX XXXXXXXX (BATCH CODE) XXXX M (circulated length mark in meters). (pulling start from 0500m) |
| Packaging | 500 m drum |
| Cable type | S/FTP |
|---|---|
| Duplex | No |
| Conductor material | Copper |
| Conductor surface | Bare |
| Diameter conductor | 0.451 mm |
| Nominal cross section conductor | 0.16 mm² |
| AWG size | 26 |
| Conductor category | Class 2 = stranded |
| Number of cores | 8 |
| Number of stranding elements | 4 |
| Stranding element | Pairs |
| Material core insulation | Other |
| Specification core insulation | Other |
| Core identification according to HD 308 S2 | No |
| Core identification | Colour |
| Screen over stranding element | Foil |
| Stranding | Other |
| Screen over stranding | Braiding |
| Radial water blocking cable | No |
| Suitable for underground installation | No |
| Protective sheath | Polyurethane (PUR) |
| Material outer sheath | Polyurethane (PUR) |
| Colour outer sheath | Green |
| Cable geometry | Round |
| Flame retardant according to IEC 60332-1-2 | No |
| Flame retardant according to IEC 60332-3-22 (Cat A) | No |
| Flame retardant according to IEC 60332-3-23 (Cat B) | No |
| Flame retardant according to IEC 60332-3-24 (Cat C) | No |
| Flame retardant according to IEC 60332-3-25 (Cat D) | No |
| Low smoke according to EN IEC 61034-2 | No |
| Halogen free according to EN IEC 60754-2 | No |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Class : None |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Smoke production : None |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Flaming droplets/particles : None |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Acidity : None |
| Outer diameter approximate | 6.2 mm |
| Permitted cable outer temperature during assembling/handling | 00 - 50 |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -40 - 85 |
| Category | 7 |
| NVP value | 78 % |
| Suitable as telephone cable | No |
| Suitable for use as security alarm cable | No |
| Compatible with Grade2TV according to XP-C 90-483 | No |
GGM C7SF4PPURST