GGM F2EMG657ST
These subscriber cables are intended for FTTx inside installations They are tearable micromodules, thus reducing on site intervention time and simplifying the connection operations. Stapling and door passages (at an angle) are made possible thanks to an adapted design and the integration of fibres with a small radius of curvature (G657A2).
Read more| AVCP System | AVCP3 |
|---|---|
| Cable diameter | 3±0.3mm |
| Packaging | 2km drum or on cut |
| Conformity | IEC 60793-2-50 type B6 |
| Operating temperature | From - 20°C to + 60°C |
| RAL | 1014 |
| Jacket color | White |
| Jacket | LSOH, UV stable |
| Fiber type | Singlemode G657A2 |
| Bending radius - minimum dynamic (mm) | 41 |
| Cable weight (kg/km) | 15 |
| Crush resistance (N) | 1000 |
| Diameter (mm) | 4.1 |
| Fibers | 250 µm colored (red, blue, yellow, green) |
| Installation temperature range | -5° to +55°C |
| Fiber amount | 2 |
| Strength member | : Aramid yarns |
| Storage Temperature (°C) | From -40° to +70°c |
| Tensile strength (n) | 420 |
| Marking | [Length] [GIGAMEDIA 2FO G657A2 LSOH Dca s1 d0 a1 FOC DROP003] [Week/Year] |
| Number of fibres | 2 |
|---|---|
| Type of tube | Other |
| Number of fibres per tube | 2 |
| Fibre type | Single mode 9/125 |
| Category | Other |
| With strain relief | No |
| With rodent protection | No |
| Armouring/reinforcement | None |
| Material outer sheath | Other |
| Specification material outer sheath | Other |
| Colour outer sheath | White |
| Longitudinal water blocking cable | No |
| Radial water blocking cable | No |
| Cable metal free | Yes |
| Cable geometry | Round |
| Flame retardant according to IEC 60332-1-2 | Yes |
| Flame retardant according to IEC 60332-3-21 (Cat A F/R) | No |
| Low smoke according to EN IEC 61034-2 | No |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Class : Dca |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Smoke production : s2 |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Flaming droplets/particles : d0 |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Acidity : a1 |
| Oil resistant according to EN IEC 60811-404 | No |
| Resistant to chemicals | No |
| Outer diameter approximate | 4.1 mm |
| Min. permitted bending radius, stationary application/permanent installation | 41 mm |
| Max. tensile strength during installation | 420 kN |
| Suitable for underground installation | No |
| Blow in | Yes |
| Weight | 15 kg/km |
GGM F2EMG657ST