GGM FO12B3DLST
Read more
| Cable type | Loose tube 250 µm |
|---|---|
| Installation | indoor/outdoor |
| Watertightness | Dry & longitudinal |
| Jacket | LSOH |
| Euroclass | Dca-s2, d2, a1 |
| Bandwidth @1300 nm | OM3 ≥ 500 MHz/km |
| Bandwidth at 1310/1550 nm | N/A |
| Bandwidth @850 nm | OM3 ≥ 2000 MHz/km |
| Bandwidth at 850 nm emb | OM3 ≥ 2000 MHz/km |
| Bending radius - minimum static (mm) | 90 |
| Bending radius - minimum dynamic (mm) | 120 |
| Cable weight (kg/km) | 46 |
| Packaging | On cut |
| Crush resistance (N) | 1500 |
| Diameter (mm) | 6 |
| Fire behaviour | EN 13501-6 : Dca, s2, d1, a1 ; EN 50575, EN 50399, EN 60332-1-2 |
| Marking | [Longueur] [GIGAMEDIA 12FO 50/125 OM3 CLT LSZH] [Dca s2 d1 a1] [CLT FO CABLE FCTD012T] [Semaine/Année] |
| Attenuation | At 850nm: om3 ≤ 2.0db/km |
| Fiber amount | 12 |
| Strength member | : Glass yarns protection against rodent |
| Operating temperature | -20°C to +70°C |
| Bandwidth at 850 nm dmd | OM3 ≥ 1500 MHz/km |
| Central strength member | No |
| Jacket type | LSZH |
| Tensile strength (n) | 1050 |
| Operating environment | Indoor / Outdoor |
| Number of fibres | 12 |
|---|---|
| Type of tube | Central tube |
| Number of fibres per tube | 12 |
| Fibre type | Multi mode 50/125 |
| Category | OM3 |
| With strain relief | No |
| With rodent protection | Yes |
| Armouring/reinforcement | Other |
| Material armouring | Other |
| Material outer sheath | Other |
| Specification material outer sheath | Other |
| Colour outer sheath | Turquoise |
| Longitudinal water blocking cable | Yes |
| Radial water blocking cable | Yes |
| Cable metal free | Yes |
| Cable geometry | Round |
| Flame retardant according to IEC 60332-1-2 | Yes |
| Flame retardant according to IEC 60332-3-21 (Cat A F/R) | No |
| Flame retardant according to IEC 60332-3-22 (Cat A) | Yes |
| Low smoke according to EN IEC 61034-2 | Yes |
| Halogen free according to EN IEC 60754-1 | Yes |
| Halogen free according to EN IEC 60754-2 | Yes |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Class : Dca |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Smoke production : s2 |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Flaming droplets/particles : d1 |
| Reaction-to-fire according to EN 13501-6 | Acidity : a1 |
| Oil resistant according to EN IEC 60811-404 | No |
| Resistant to chemicals | No |
| Outer diameter approximate | 6 mm |
| Min. permitted bending radius, stationary application/permanent installation | 90 mm |
| Max. tensile strength during installation | 1050 kN |
| Suitable for underground installation | No |
| Blow in | Yes |
| Weight | 46 kg/km |
GGM FO4B3FRBLST
GGM FO6B3FRBLST
GGM FO8B3FRBLST
GGM FO12B3FRBLST
GGM FO24B3FRBLST
GGM FO4B4FRBLST
GGM FO6B4FRBLST
GGM FO8B4FRBLST
GGM FO12B4FRBLST
GGM FO24B4FRBLST
GGM FO4B9FRBLST
GGM FO6B9FRBLST
GGM FO8B9FRBLST
GGM FO12B9FRBLST
GGM FO24B9FRBLST
GGM FO6B4BCLST
GGM FO12B4BCLST
GGM FO24B4BCLST
GGM FO48B4BCLST
GGM FO12B9BCLST
GGM FO24B9BCLST
GGM FO48B9BCLST
GGM FO4B3FRLST
GGM FO6B3FRLST
GGM FO12B3FRLST
GGM FO24B3FRLST
GGM FO4B4FRLST
GGM FO6B4FRLST
GGM FO8B4FRLST
GGM FO12B4FRLST
GGM FO24B4FRLST
GGM FO4B9FRLST
GGM FO6B9FRLST
GGM FO8B9FRLST
GGM FO12B9FRLST
GGM FO24B9FRLST
GGM FO6B62DLST
GGM FO12B62DLST
GGM FO24B62DLST
GGM FO6B50DLST
GGM FO12B50DLST
GGM FO24B50DLST
GGM FO4B3DLST
GGM FO6B3DLST
GGM FO8B3DLST
GGM FO24B3DLST
GGM F48MT3DLST
GGM F72MT3DLST
GGM F96MT3DLST
GGM F144MT3DLST
GGM FO4B4DLST
GGM FO6B4DLST
GGM FO8B4DLST
GGM FO12B4DLST
GGM FO24B4DLST
GGM F48MT4DLST
GGM F72MT4DLST
GGM F96MT4DLST
GGM F144MT4DLST
GGM FO6B5DLST
GGM FO12B5DLST
GGM FO24B5DLST
GGM FO4B9DLST
GGM FO6B9DLST
GGM FO8B9DLST
GGM FO12B9DLST
GGM FO24B9DLST
GGM F48MT9DLST
GGM F72MT9DLST
GGM F96MT9DLST
GGM F144MT9DLST
GGM FO12B3DLST