GGM BEQUILLEAX
The Smart Intego solutions from Simons Voss are dedicated to integrated solutions compatible with third party access control solutions. The new range of Simons Voss Smart Handle AX with careful design allows installation on tubular door frames, mounted on an oval rosette or even adapted to an emergency panic/push bar*. Numerous options are available to cover the majority of situations. This range of products will adapt to the door thickness, the centres and the square shaft. It exists in versions with the card reader at the top or at the bottom, the handle can be mounted on either the left…
Read more| Battery life | Autonomy up to 180,000 operations |
|---|---|
| Center distance | 70-110mm |
| Min-max door thickness | 38-200mm |
| RFID compatibility | Mifare classic, mifare desfire ev1/2, uid according to iso 14443 |
| Square | 7|8|8.5|9|10 |
| Operating temperature | -25°C ~ +50°C |
| Cloud-based system | No |
|---|---|
| Type of interface | Other |
| Type of reading technique | Data medium |
| Reading strategy iClass/iClass SE (13.56 MHz) | No |
| Reading strategy magnet strip | No |
| Reading strategy MIFARE (13.56 MHz) | Yes |
| Reading strategy EM (125 kHz) | No |
| Reading strategy DESfire (13.56 MHz) | No |
| Reading strategy SEOS (13.56 MHz) | No |
GGM BEQUILLEAX